Trasa Rowerowa K-4 -"Szlak Tkaczy"

Biegnie ze Świebodzic do Kamiennej Góry.
Oznaczony kolorem zielonym i symbolem K-4.

Szlak Tkaczy (oznaczony kolorem zielonym i symbolem K-4) biegnie ze Świebodzic do Kamiennej Góry i stanowi łącznik pomiędzy pozostałymi szlakami Księstwa Świdnicko - Jaworskiego oraz lokalnymi szlakami Ziemi Kamiennogórskiej i pogranicza polsko-czeskiego.
Nazwa szlaku nawiązuje do tradycji związanej z przemysłem tkackim Świebodzic i Kamiennej Góry, który na początku XIX wieku stanowił jedną z ważniejszych gałęzi przemysłu na Dolnym Śląsku. To właśnie w Świebodzicach i Kamiennej Górze znajdowały się największe i najnowocześniejsze na Śląsku zakłady tkackie.

Szlak rozpoczyna się w Świebodzicach na Osiedlu Słonecznym, gdzie krzyżuje się z żółtym szlakiem Bolka K-1 relacji Świdnica – Świebodzice – Bolków – Jawor, czarnym szlakiem Drogi Węglowej K-3 (Wałbrzych – Świebodzice - Mietków) oraz niebieskim szlakiem Dookoła Świebodzic . Następnie ulicą Kamiennogórską opuszcza Świebodzice i podąża w kierunku wsi Cieszów Górny. Szlak w całości prowadzi asfaltową drogą łączącą Świebodzice z Kamienną Górą. Po drodze przebiega jeszcze przez takie miejscowości jak Chwaliszów, Stare i Nowe Bogaczowice, Gostków, Jaczków i przed Kamienną Górą łączy się z drogą wojewódzką nr 367 docierając do miasta. W Kamiennej Górze szlak został poprowadzony ulicami: Wałbrzyską, Katowicką, Stefana Okrzei, Spacerową, Muzealną aż do Placu Wolności.Za miejscowością Jaczków Szlak Tkaczy łączy się z czerwonym szlakiem, tzw. Obwodnicą Marciszowa i towarzyszy mu aż do ul. Wałbrzyskiej.

Atrakcje i miejsca godne zobaczenia na trasie i w najbliższym sąsiedztwie:
Rynek w Świebodzicach z zabytkowymi kamienicami, kościołami i Ratuszem z XVIII wieku; mury obronne Świebodzic; ruiny zamku Cisy w Cieszowie Górnym; domy ryglowe w Chwaliszowie; klasztor pocysterski, kościół św. Józefa Oblubieńca i kaplica św. Anny w Starych Bogaczowicach; Rynek z zabytkowymi kamienicami (XVII/XIX w.), kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z gotyckim prezbiterium z XIV w., kościół poewangelicki z XVIII w. (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej), Ratusz w stylu neorenesansowym oraz cmentarz żydowski (XVIII w.) w Kamiennej Górze.
Szlak został oznakowany przez Lokalna Organizację Turystyczną "Księstwo Świdnicko - Jaworskie".